–Основ за доношење ове одлуке садржан је у Закону о буџетском систему и Уредби о капиталним пројектима у којој је прописан и састав комисије, надлежност и обавезе које има. Односи се на капиталне инвестиције и пројекте који се финансирају из буџета локалне самоуправе, али и на оне који се суфинансирају. Наша је обавеза да донесемо ову одлуку и да се формира комисија коју по закону чине председници општине и скупштине општине као и начелник општинске управе- објаснио је Васић и додао да је комисија у обавези да на шестомесечном нивоу подноси извештај Министарству финансија Републике Србије.
Председник Општинског већа оценио је да капиталне инвестиције зависе од државе, те да што више коцељевачка општина буде у могућности да привуче овакве пројекте из републике, то ће се брже и развијати.
–Очекујемо и у наредном периоду да привучемо капиталне инфраструктурне инвестиције. Очекујемо ускоро изградњу игралишта у Драгињу где ћемо настојати да обезбедимо и средства за реконстукцију школе, јер је у лошем стању. Ту је и школа у Градојевићу. Завршена је реконструкција школе у Баталагама. Такође, завршена је и јавна набавка за три пута која ћемо радити у Свилеуви у укупној дужини од око 4,4 километра- навео је Душан Илинчић неке од извесних инвестиција у наредном периоду.
ЛАНИ ПОПЛАВЕ, ОВЕ ГОДИНЕ СУША
Чланови Општинског већа имали су прилику да разматрају Извештај о раду за прошлу као и План рада Штаба за ванредне ситуацију коцељевачке општине за 2024.годину, те да сагледају последице елементарних непогода са којима се овај крај суочавао.
Лани су главобољу руководству и мештанима стварале бујичне поплаве које су правиле озбиљне штете не само на пољопривредним парцелама дуж Тамнаве, већ и на стамбеним и помоћним објектима, производним погонима, путној и другој инфраструктури.
–У прошлој години смо имали седам седница и све су биле везане за поплаве које су се десиле у Каменици, Коцељеви, Свилеуви…Била је уведена ванредна ситуација- подсетио је секретар Општинског већа Бранко Ђурић.
Говорећи о прошлогодишњим поплавама председник Душан Илинчић оценио је да је у Каменици највећи проблем изазивала притока Тамнаве, Козарица.
–Након поплава заједно са Србија водама урадили смо део корита Тамнаве код моста, узводно и низводно. Радови су почели у прошлој а завршени у овој години узводно од регулације у Каменици. То је дужина од око километар, где је урађена обалоутврда и са леве и са десне стране. То нам је и најкритичнија тачка, где се Козарица улива у Тамнаву и прави велике проблеме. Како Тамнава подигне свој ниво, Козарица не може да се улива и поплави Каменицу. Урадили смо оно што је у датом тренутку било могуће урадити па ћемо видети како се ситуација одвија- закључио је Илинчић и додао да све зависи од падавина којих, са друге стране, ове године скоро да нема.
Зато се коцељевачка општина сада суочава са сушом и проблемима у водоснабдевању.
НА СНАЗИ ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА ЗБОГ НЕСТАШИЦЕ ВОДЕ
Коцељевачка општина је, због проблема у водоснабдевању, била принуђена да уведе ванредну ситуацију готово на целој својој територији, па се већ извесно време примењују рестрикције.
На седници Општинског већа, говорећи о овом проблему, Илинчић је истакао да је потрошња у самој Коцељеви на уобичајеном нивоу, са благим осцилацијама током летњих месеци, али да је у сеоским подручјима стање битно другачије.
–У сеоским подручјима у топлим летњим месецима потрошња енормно расте, јер се вода користи за заливање засада. Са друге стране, евидентан је и расип воде, нерационална потрошња, кварови на мрежи…Постојеће стање на водоизворишту је забрињавајуће. Једни од најзначајнијих, бунари Марковићи у Свилеуви, који су урађени крајем осамдесетих или почетком деведесетих година, имали су преко 20 литара воде у секунди. Од прошле године је чињеница да су капацитети на водоизворишту у Свилеуви драстично смањени па сада у поменутим бунарима имамо тек 2-3 литре у секунди- навео је председник општине.
Ситуација је критична и у индивидуалним, приватним бунарима у сеоском подручју, па зато не чуди што се мештани водом снабдевају директно из Коцељеве, одвозећи је у цистернама и канистерима, како би надоместили недостатке у својим бунарима и подмирили потребе домаћинстава.
–Али, невероватна је ствар да се дешава да мештани у селима, који су прикључени на водоводну мрежу, из ње пуне своје бунаре. Нико никада није успео да такозваном градском водом напуни бунар- рекао је Илинчић.
–Ситуацију смо донекле поправили, али још увек смо у незавидном положају. Верујемо да би воде, упркос свим проблемима, било довољно само да се она не расипа и да се користи крајње рационално. Са друге стране, не треба заборавити да постоје потрошачи који не измирују своја дуговања према комуналном предузећу за испоручену воду. И то се мора променити, мора се једном пресећи. Дошли смо у ситуацију да онај који редовно измирује своје обавезе не може да добије услугу зарад оних који то никада или готово никада не чине. Томе се мора стати на пут- нагласио је Душан Илинчић и подсетио да се, уз све недаће, цена воде није мењала десет година и да је корекција у наредном периоду неминовна.