Министарство пољопривреде Србије објавило је данас да је Управа за аграрна плаћања у протеклом периоду успешно верификовала 259.485 захтева за промене у електронском Регистру пољопривредних газдинстава (еРПГ).
Како је наведено, од почетка године регистровано је више од 7.000 нових пољопривредних газдинстава, те сада у Србији има 477.950 активних пољопривредних газдинстава.
Током трајања јавног позива за подношење захтева за остваривање права на основне подстицаје у биљној производњи одобрено је 133.445 захтева за промене у еРПГ, а корисницима је омогућено и подношење захтева за подстицаје за газдинства која се налазе у процесу регистрације, као и за парцеле које се налазе у процесу провере, како би се што већи број пољопривредних произвођача пријавио за субвенције.
Корисници који су поднели захтеве за подстицаје по хектару за текућу годину могу да очекују решења у својим еСандучићима већ од данас, а сви уредно поднети захтеви биће исплаћени у најкраћем могућем року, навели су из министарства.
Пољопривредни произвођачи се подсећају да редовно проверавају своје еСандуче на порталу еУправе https://euprava.gov.rs/ како би прихватили и преузели решења.
Након прихватања решења, како је објашњено, потребно је да се корисници одрекну права на жалбу сагласно Упутству за одустанак од жалби.
На тај начин решења постају правоснажна и извршна, а средства ће бити брже исплаћена на кориснички рачун пријављен у електронски Регистар пољопривредних газдинстава.
Такође, у току је административна обрада захтева за IV квартал премије за млеко, наведено је у саопштењу.
Истакнуто је да Управа за аграрна плаћања улаже максималне напоре да сви захтеви буду завршени у најкраћем могућем року, уз подсећање да је обрада свих уредно поднетих захтева за III квартал премије за млеко завршена и да су исплаћени сви по правоснажним решењима.
Управа за аграрна плаћања, како је наглашено, наставља реализацију планираних мера подстицаја.
У априлу се очекује расписивање два јавна позива – Јавни позив за субвенције за тов јунади, свиња, јагњади и јаради и Јавни позив за субвенције за квалитетна приплодна грла.
Подсећа се да су у овој години предвиђене и нове мере подршке пољопривредним произвођачима у виду инвестиција за набавку новог трактора и за изградњу и опремање објеката у укупном износу од милијарду динара, а јавни позиви по овом основу биће ускоро расписани.
Из Министарства пољопривреде су навели да настављају са спровођењем активности према најављеној динамици, а јавни позиви за мере за које код пољопривредника влада највеће интересовање биће објављени у наредном периоду.
