ШУМЕ У КОЦЕЉЕВИ
Од укупне површине Општине Коцељева која износи око 25.742 ха , под шумом је покривено 5.912 ха, односно 22,97 %. Од ове цифре око 440 ха отпада на шуме у приватном сектору, док је остали део под заштитом државе и предузећа „Србија шуме“ и шумског газдинства „Тамнава“.
По свом саставу углавном се ради о самониклим шумама такозваним „пањацама“, богатим врбом у долини Тамнаве, док су у вишим пределима заступљени багрем, цер, брест, буква, граб, и једним веома малим делом у околини села Дружетиц које има највећу надморску висину у Коцељеви има бора и јеле.
За разлику од прошлих времена када је цело подручје, не само Коцељеве већ и посаво-тамнаве било познато по великим компактним шумским површинама, данас је евидентно огромно уништавање шума и то углавном као огревног дрвета.
Веома мала количина шумског дрвета се користи за планско и организовано сечење, тако да према подацима шумске инспекције и шумског газдинства око 30% шумског фонда на подручју Коцељеве које се налази у власништву државе тотално је уништен без предузимања мера надлежних државних органа да се овакво стање покуша поправити евентуалним мерама појачане контроле и подмлађивања шума.
У циљу опстанка и обнављања шума на подручју Коцељеве неопходно је предузети извесне мере заштите,као што су:
– заштиту шума од биљних болести и штетних инсеката,
– заштиту шума од дивљачи,
– заштиту шума од пожара и
– заштиту шума од противправног присвајања и коришцења.