Прошле недеље невреме праћено олујним ветром и кишом није заобишло ни подручје коцељевачке општине. У суботу увече под ударима ветра страдали су кровови, падала дрвећа, ограде али и зидови објеката. Начињена је штета и на електро мрежи па су без струје били потрошачи у појединим селима. Невреме је нанело велику штету и пољопривредним усевима. Екипе ватрогасно-спасилачке јединице интервенисали су у Љутицама где је гром ударио у димњак једне породичне куће, али је захваљујући правовременој реакцији надлежних пожар брзо локализован.
–Невреме је протутњало готово целом територијом општине и за кратко време причинило велику штету. Без струје су остали мештани у Баталагама као и у Ћуковинама где је прекид трајао од 16-18 сати. Потешкоћа је било и у привреди јер је напон био испод 220 волти- истакао је председник општине Душан Илинчић који је подсетио да ова локална самоуправа још увек није у потпуности сагледала штете од мајских и јунских поплава а већ се суочава са новим проблемима и последицама олујног ветра.
ШТЕТА ОД ПОПЛАВА ПРЕМАШИЛА 500 МИЛИОНА ДИНАРА
Попис штете од бујичних поплава се приводи крају и већ је извесно да износи преко 500 милиона динара.
Прошлог четвртка Коцељеву је посетио директор ЈП “Србијавода” Горан Пузовић који је изразио разумевање за проблеме и изазове са којима се ова општина годинама, па и деценијама уназад суочава.
–Разговарали смо и о неким новим решењима који би требали да допринесу превазилажењу проблема и да учинимо ово подручје што је могуће безбеднијим. Говорили смо и о Лукинцу који је у протеклом периоду начинио озбиљну штету. Посебно је она видљива на магистралном путу од Коцељеве према Убу, код раскрснице, где је мостић или пропуст у моменту бујичних поплава био практично брана, јер је сва вода која се акумилирала у Лукинац подбијала под тај пропуст а онда се ширила по овом делу Коцељеве, плавила куће и дворишта, путну инфраструктуру али и производне погоне. Предлог је да се сви мостићи овог типа на овом потоку уклоне и да се ураде проширења сходно потребама када надолазе бујичне воде- изјавио је Илинчић.
Приликом ове радне посете анализирано је и стање Раснице и Тамнаве. Како је истакнуто, завршен је извођачки пројекат за притоку Тамнаве и добијена грађевинска дозвола, а наредних дана ова документа биће урађена и за саму Тамнаву.
–Чињеница је да Коцељева трпи озбиљне последице великих падавина. Клима се мења и једино трајније и сигурније решење је, чини ми се, дубоки протицајни профил корита који би обезбедио да све падавине и све притоке могу несметано да се улију у ове реке без обзира на количину падавина. На тај начин се само можемо сачувати од поплава, направити двогубо корито, односно на постојеће корито направити додатну обалоутврду. Важно је обратити пажњу и на ушће Раснице у Тамнаву- објаснио је председник коцељевачке општине у којој је још од маја месеца на снази ванредна ситуација.